Nebankovní půjčky bez registru – drahá alternativa pro dlužníky

0
1044

Účty zaplacené po uplynutí doby splatnosti, dluhy za zdravotní či sociální pojištění, dluh u dopravního podniku a mnoho dalších hříchů ovlivňuje úvěruschopnost člověka. Zúčtování přichází při žádosti o hypotéku či jiný úvěr u klasické banky. Klient s nízkou bonitou má jen omezené šance a banka mu často nepůjčí ani haléř. Jedinou šancí jsou nebankovní společnosti.

Credit Star, Bankerat, v minulosti oblíbená VATAonline a mnoho dalších nebankovních společností spojuje produkt, kterým je půjčka bez nahlížení do registru. Taková půjčka je dosažitelná i pro dlužníky s negativními záznamy v registrech a dokonce i pro zájemce v exekuci a insolvenci. 

Půjčka bez nahlížení do registrů je často poslední šancí pro zadlužené, kteří potřebují hotovost. Často je to však cesta do dluhové pasti a k osobnímu bankrotu. Nebankovní půjčka pro rizikové klienty se totiž umí pěkně prodražit.

Riziko kompenzují extrémní úroky

Půjčovat nesolventním klientům s velmi špatnou finanční historií je pro věřitele velmi rizikové a toto riziko je třeba zaplatit. Cestou ke kompenzaci rizika jsou vysoké úroky, poplatky a RPSN. Proto jsou nebankovní půjčky bez nahlížení do registrů a další půjčky pro dlužníky extrémně nevýhodné.

Zadlužený klient má obvykle problém půjčku splatit a řeší to novou půjčkou, která jen vytlouká klín klínem. Přitom jen narůstají úroky a poplatky a dlužník se propadá hloub do finančních problémů, ze kterých je velmi těžká cesta ven. 

Mezi nejrizikovější patří SMS půjčky a mikro půjčky na velmi malou částku s krátkou dobou splatnosti, například půjčky do příští výplaty. K vyřízení půjčky obvykle stačí jen doklad totožnosti, vše lze vyřídit velmi snadno a rychle. Splácení však tak snadné není a to si mnohý dlužník neuvědomí. 

Pozor na novodobé lichváře  

Sektor nebankovních půjček odjakživa láká nejrůznější podvodníky a lichváře, kteří vydělávají na tísnivé finanční situaci a nevzdělanosti své cílové skupiny. Nevýhodné půjčky jsou nabízeny sociálně slabým skupinám, nezaměstnaným či seniorům, kteří obvykle neodhalí neférové podmínky.

Novodobí lichváři používají podvodné praktiky jako je klamavá reklama, nedostatečné informování o produktu a často i vnucování půjčky. Cílová skupina často netuší, že se v případě lichvářských půjček může bránit a dát poskytovatele k soudu.

Neférové půjčky a extrémní úroky jsou nelegální

Zákon o lichvě novelizovaný v roce 2013 lépe definuje, co je lichva a jaká půjčka spadá do kategorie nelegálních lichvářských úvěrů. V případě, že výše úroků mnohonásobně převyšuje běžný standard a půjčka je navíc zatížena nesmyslnými poplatky, může dát dlužník věřitele k soudu.

Soud rozhodne, zda je třeba půjčku označit jako lichvářskou a osvobodit tak dlužníka od extrémních úroků a poplatků. Dlužník pak věřiteli splatí jen skutečnou dlužnou částku, případně jsou soudně nastaveny úroky v rozumné výši.